We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Azıcık Tatlı Yemek Diyeti Nasıl Bozar?

Azıcık Tatlı Yemek Diyeti Nasıl Bozar?

Ya da öğünlerle normal yemek yerine fast food yemek ya da 1 kase sütlü tatlı yada abur cubur, çikolata, gofret, tatlı, bisküvi yada sadece meyve yemek bazen doyurmak yerine daha fazla acıktırabilir. Çünkü tatlı besinler pankreastan insülin hormonu salgısını uyarırlar. Fakat bu uyarı tatlı ve şekerli besinlerle en yüksektir.
Kişi şöyle düşünür 1 kase sütlü tatlının kalorisinden ne olacak veya 1 gofretin yada 2-3 bisküvinin kalorisinden ne çıkar. Fakat bazen besinlerin kalorisinden daha çok şeker içerip içermedikleri önemlidir. Çünkü şeker insülin hormonu salgısını uyararak alınan bütün enerjinin depolanmasını sağlar.
Diyet uygularken ya da normal günlük beslenmemizde kaloriden daha çok şeker olup olmadığı önemlidir.
Tatlı besinler yendiğinde pankreastan insülin salgısı oluşur.
Kandaki şekerler dokulara taşınır yağ olarak depolanır kanda şeker azalınca beyin şekersizliğe tahammül edemez ve bu durumdan kurtulmak için şeker ye diye emreder. Çünkü beyin ve sinir sistemi şeker ile beslenir.
Kandaki şeker azaldı ise onu yükseltmek için yemek yenir daha çok tatlı yenir kan şekeri yükselir kan şekeri yükselince yine insülin hormonu salgılanır yine kandaki şeker dokulara taşınır ve yine kandaki şeker azalır yine tatlı istenir ve şiddetle tatlı yenir. Böylece kısır döngü oluşur
İnsülin salgısını kontrol etmek zordur. Öyle ki besinleri daha çoklukta tatlıyı yemek yerine sadece onları görmek bile insülin salgılatır. Tatlı bir besini görünce insülin salgılanır kandaki şeker böylelikle düşer o zaman kandaki şekeri yükseltmek için canımız tatlı ister yemek zorun da kalırız.
WhatsApp chat