We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

İnsülin Az Salgılandığı Zaman Doyma Duygusu Oluşur

İnsülin Az Salgılandığı Zaman Doyma Duygusu Oluşur

Kan şekeri düşük yani pankreastan düzensiz ve fazla insülin hormonu salgılanan şişman kişiler kilolarından hemen kurtulmak istedikleri için çok az kalorili ve beslenme yetersizliği yaratan diyetleri uygulamaya meyillidirler. Çok az kalorili diyetleri uygulamak zordur. Hadi bu zor diyetlere katlandılar diyelim bir süre bu diyeti uyguladılar. Diyet yapan vücutta insülin hormonu az salgılanmaya başlar bir süre sonra kan şekeri düşmediği için hakikaten bir iştahsızlık oluşur. Çünkü insanlar 2 nedenle doyarlar
  1. Mide dolunca mide kası gerilir bunu beyin algılar.Leptin hormonu salgılanır. Leptin hormonu beyne karnının dolu olduğu mesajını gönderir ve tokluk yaratır.(5)
  2. Kan şekeri yükselir.Kan şekeri yükselince Ghrelin hormonu azalır. Ghrelin hormonu açlık hormonudur. Aç iken çalışır. İştahı açık tutarak, beynimize çok açık ve net bir mesaj gönderir. “ Yemek Yemelisin”. (5) Bu hormon ancak, az ve sık beslenerek azaltılabilinir.
Kan şekeri düşmediği için insanlar acıkmazlar ve fazla besin almaya meyl etmezler. İnsülin hormonu az salgılanmaya başladığı için kan şekeri dokularda yağ olarak depolanamaz ve enerji depolanmaz harcanabilir. Böylelikle hem tok hem de zayıflayabilen insanlar ortaya çıkar hele ki yapılan zayıflama diyeti beslenme ilkelerine uygun ise kişi besin eksikliğine girmeden düzenli zayıflamaya devam eder.
Doyma Duygusunun Bozulması
Çünkü hipoglisemi (Kan Şekeri düşüklüğü) açlık hormonu olan, Ghrelinin salgılanmasını arttırır. Ghrelin hormonu iştahı açık tutarak, beynimize açık ve net bir mesaj gönderir… “Yemek Yemelisin” (4)
Leptin; enerji harcamasını arttırır. İştahı azaltır, Ghrelin hormonu artınca Leptin hormonu azalır. Ghrelin ve Leptin arasında metobolik bir antagonizma vardır. (Ters orantı)…Böylece iştah kontrolü biter. (5)
WhatsApp chat