We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Zayıflatıcı Menü Örneği

Zayıflatıcı Menü Örneği

O halde bu bilgiler ışığında bir menü örneği vermek gerekirse;

8:00 Sabah    : Şekersiz çay
Yumurta veya peynir
Zeytin
Yeşilllik
Ekmek (ekşi maya ile yapılmı tam buğday unu )

11:00 Kuşluk : Süt veya yoğurt veya ayran
Ekmek (ekşi maya ile yapılmı tam buğday unu )

14:00 Öğle      : Sebze yemeği,
Et (kırmızı et yada tavuk eti,  yada balık veya peynir yada yumurta) kepekli ekmek, salata, yoğurt

17:00 İkindi     : Peynir
Ekmek (ekşi maya ile yapılmı tam buğday unu )
Şekersiz çay veya kahve

20:00 Akşam : Et çeşidi,
sebze
Salata (Az Yağlı)
Yoğurt
Meyve
Ekmek (ekşi maya ile yapılmı tam buğday unu )

23:00 Gece     : Süt veya yoğurt veya ayran,
Peynir
Ekmek (ekşi maya ile yapılmı tam buğday unu )

Besinlerin miktarları verilmemiştir. Çünkü beslenme programları kişiye özel planlanır yani boya kiloya ve alışkanlıklara ve kan değerlerine göre olmalıdır.

Kolesterolü ve kan yağları yüksek insanlar her öğün et yiyemezler. Diyetteki et miktarı ve çeşiti buna göre ayarlanmalıdır.

Kepekli ekmek, uzun süre zayıflama diyeti uygulayan insanlarda kansızlığa (demir eksikliğine) neden olur, bu riskin takip edilmesi gerekir. yoğun kepek diğer besin öğelerinin de emilimlerini  azaltır, yani demir ile birlikte  çinko, bakır, kalsiyum, magnezyum  gibi minerallerin emilmemesine sebep olur, vücut besinlerdeki bu minerallerden faydalanamaz. O halde ara sıra multimineral, multivitamin tabletleri kullanıla bilinir. Fakat bu tabletlerin içeriğindeki vit-A 1500 IU dan fazla olmamalıdır.

Bu olumsuzluklardan korunmak için kepekli ekmek yerine ekşi maya ile yapılmış tam buğday unu ekmek yenmelidir. Ekşi maya tam buğday ununda bulunan ve minerallerin emilmemesine yol açan FİTİK ASİT (7, 8, 9) denilen maddeyi bozar. Böylece mineraller emilebilir hale gelir. Ekşi maya ile yapılmış tam buğday unu ekmeğinin rengi çok koyu kahverengi  değildir.  Çok açık kahverengidir. Kirli sarı renktedir. Piyasada  böyle ekmeğin rengini koyulaştırmak için  ekmeğe gıda boyası katılmaktadır. Çavdar ekmekteki  fitik  asit (10) ekşi maya ile daha az miktarda bozulur. O nedenle ekmek seçiminizi yaparken ekşi maya ile yapılmış tam buğday unu ekmeği seçiniz. Bu minerallerin emilmemesi yani sindirim kanalından vücuda geçememesi  özellikle beyin gelişimini bozar. Hamileler ve küçük çocuklar kepekli ekmek yememelidirler.

Ekşi maya ile yapılmış tam buğday unu ekmek insülin direncine daha iyi gelir. Şeker hastalarının ve kan şekeri düşük (gizli şeker) olan kişilerin kan şekerlerini daha iyi ayarlar.(11) Ekmeği alırken üzerindeki etiketi okuyunuz. Ekşi maya yazıyor ise tercih ediniz. Eğer ekmeğiniz paketli değil ise aldığınız fırına sorunuz. Ekşi maya ile yapılmış ise alınız eğer değil ise almayınız.

İkindi kahvaltısı önemlidir. Hem akşam yemeği faciasından korur hemde kan şekerinin düşmesini engellediği için diyetin bozulmamasını sağlayarak zayıflamada istikrar sağlar.

Gece yatmadan önce bir şeyler yemek, uyurken uzun açlık yaşayan insanlarda kan şekerinin düşmesini engellemesi açısından önemlidir. Çünkü bazı insanlar gece uykudan uyanıp yemek yerler.

Zayıflama diyeti yapmak istikrar ister günlük tempo bozulmamalıdır. Halsizlik, Hipoglisemi belirtileri (el, ayak titremesi, baş ağrısı veya dönmesi, bulantı, kusma dahada ilerisi baygınlık) olmamalıdır. Bu tür sonuçlar diyeti bozar.

Kişiler ile sık sık birebir ilişki kurulmalıdır.

 

WhatsApp chat