We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Aşırı Diyetler

Aşırı Diyetler

Şişmanlığın yarattığı en önemli sorulardan biri psikolojik etmenlerdir.
İnsanlar kendilerine güvendikleri ve inandıkları zaman vardırlar. Özgüven eksikliği insanları çok yaralar. İş yapma gücünü, yaşam sevincini, karşı cins ile ilişkilerini engeller ve hatta iş bulmada güçlükler yaratır.
Bu nedenle şişman kişiler hangi diyeti bulurlarsa yapmak isterler. Aşırı diyetlere girerler. Bu diyetleri uzun süre yapamazlar birkaç kilo verdikten sonra dayanamayıp yiyeceklere saldırırlar.
Aşırı diyet yapmak metabolizmayı yavaşlatır. Çünkü az enerjili beslenme vücudu az enerji yakmaya itecektir. Besin yokluğunda vücut az besin ile idare etmeyi öğrenir. Bir süre sonra sadece alınan besinle idare eder. Kendi depolarından harcamaz amaç hayatta kalmak için çabalamaktır.
Hele ki aşırı bir diyet sonrası az enerji yakmayı öğrenmiş bir vücut, birden diyet bırakılıp ta aşırı yemeğe başlanırsa alınan bu fazla enerjiyi harcamayacak, harcamayı unuttuğu için direkt depolayacaktır. Hani diyet yapan insanlar biraz kaçırınca 1 kg birden alıverirler ya işte bu yüzdendir. Kişi ben diyet yapmadan önce neler yiyordum bu kadarcık kaçırınca 1 kg birden alınır mı? diye sorar. Demek ki az yemek metabolizmayı zayıflatıyor.
Aşırı diyet yaptıktan sonra bıkıp ta birden yiyeceklere saldırırsa verdikleri kilodan fazlasını geri alırlar.
WhatsApp chat