We are Online Market of organic fruits, vegetables, juices and dried fruits. Visit site for a complete list of exclusive we are stocking.

Contact us

Kemik Suyunun Besin Değeri ve Sağlığımıza Katkıları

Kemik Suyunun Besin Değeri ve Sağlığımıza Katkıları

Kemik suyla kaynatılınca kemiğin içinde bulunan suda eriyen bütün vitamin ve mineraller suya geçer.Kemiğin yağı çözülüp suya geçtikçe,yağda eriyen vitaminlerde suya geçer.

-Kemik suyu hiç karbonhidrat içermez.

-Büyük miktarda protein içerir.Bunlar,arjinin,glutamin,prolin,ve glisindir.

-Kemik suyu kondrotin,jelatin ve glukozamin içerir.

-Kalsiyum,magnezyum,potasyum,fosfor ve selenyum dan zengindir.

Jelatin,eklem yapısına katılan kollejenin yapı taşıdır.Bir diğer özellik ise kemik suyundabulunan glukozamin ve kondrotindir.

Glukozamin ve kondrotin eklem dokusunu koruyucu ve onarımını kolaylaştırıcı bir yapıya sahiptir.Orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkan ve eklem yıkımıyla seyreden osteoartirit hastalarında yapılan bir çok araştırma glukozamin ve kondrotin tüketiminin eklem ağrılarını azalttığı ve hareket güçlüğünü uzun vadede geliştirdiğini göstermiştir.

Jelatin,kondrotin ve glukozamin üçlüsü oldukça iyi bir eklem kemik takviyesidir.

Kemik suyunun 100gr ında yaklaşık 270 kalori vardır.Bu kalorinin çoğu proteindir.Protein  verdiği doygunluk hissi ile açlığınızıda ciddi şekilde giderir.Daha fazla enerji almanızı engeller.Ayrıca içeriğinde bulunan arjinin  amino asidi inflamasyon (iltihabi) mekanizmalarını durdurması ve kilo alma sürecini yavaşlatması ile mevcut kiloların bedeninizde daha az zarara sebep olmasını sağlar.

Vücuttaki yağ miktarının artışı ile hücre düzeyinde daha fazla inflamasyon(iltihap)oluşmasına neden olur.Bu inflamasyon  bütün kronik hastalıklar için risk oluşturur.

-Kemik suyu,proteinleri oluştıran en küçük birimler olan amino asitlerden zengindir.

-Kemik suyu içerdiği glisin nedeniyle uykuyu düzenler.

-Kemik suyunda bulunan jelatin ,bağırsağın iç yüzeyini kaplayan mukoza denilen koruyucu kaygan  tabakayı yeniler.Mukoza tabakası faydalı bakterilerin yerleştiği yer olması ve besinlerin kana geçişini düzenlemesi açısından önemlidir.Mukozanın sağlam olması besinlerin  sindirilmeden kana geçmesini engeller.Jelatin mukoza tabakasını  onarır ve koruyucu bir tabaka oluşturur.

-Kemik suyunda az miktarda Hyaluronik asit ve prolin vardır.Bu maddeler jelatin ile beraber deriyi besler ve esnekliğini arttırır.

-Kemik suyu kollajenden zengindir.

Yaşla birlikte kollejen sentezi azalır.Dolayısıyla ciltte sarkmalar çizgi ve kırışıklar oluşur.Eklemlerdeki kıkırdağın zayıflamasına yol açar.Kemik suyu iyi bir takviyedir.

Yapacağınız kemik suyunu,bol sebze ve limon suyu ekleyerek çok uzun süre kısık ateşte kaynatarak hazırlayabilirsiniz.

iyi haftalar dilerim.

Beslenmenizde çorba yerine sebze çorbası kıvamında hazırladığınız kemik suyunu tüketebilirsiniz.

WhatsApp chat